Dünya’da Yeni E-Ticaret Trendleri IoT ve SEO

SEO Reklam
Google Reklam Yöneticisi Uzmanından Öğrenin.
7 Şubat 2017
SEO Reklam
Site Spam Skoru Sorgulama Rehberi
31 Mart 2017

E-Ticaret SEO, Türkiye’de %30 ile global pazar devi Amerikalıların %51’i online alışverişi yerel mağazalara tercih ediyor. 2017’de bir araştırma şirketine göre bu oran %67 seviyelerine çıkacak ve yıllık büyüme %9.32 gibi büyük bir oranla artmaya devam edecek. 2020 yılında büyümenin bu yönde devam etmesiyle 523 Milyar USD bir hacime ulaşacağı gözlemlenebilir.

E-Ticaret SEO

Anlayacağınız gibi,  hali hazırda dijital ticaret ile online alışveriş hizmeti sağlayan firmalar birçok ürününü henüz mağazaya sunmadan internet üzerinden satıyor. Bugün alışveriş için talep toplayabilen cihazları sayarsak cep telefonu, tablet, bilgisayar, oyun konsolları, smart tv, dijital saatler ve hatta akıllı ev sistemleri ile beraber nesnelerin interneti (IoT) ile yakın gelecekte tüm eşyalarımızı alışveriş yapabilir bir biçime çevireceğiz. Bunun ilk denemelerini e-ticaret devi Amazon uygulamaya başladı bile. Türkiye’de henüz e-ticaret girişimcileri yeni teknolojiye ne kadar hızlı sahip olabilir ve hızlı dijitalleşe bilirlerse hayatta kalma şansları o kadar artacak. 🙂

Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunda biraz daha değinmek istiyorum. Şöyle düşünelim, bu hafta çok yoğunsunuz ve market alışverişinizi yapmak için uygun değilsiniz.Bir online yemek sitesi yada eve teslimat yapan bir mobil uygulama aracılığı ile kısıtlı seçenekler ile olsada çözüm üretebilir, eve market alışverişinizi yapabilirdiniz.

Peki İnsan Davranışı ve Psikolojisi ile ilgili ne gibi çıkarımlar yapabiliriz?

 • Mobil uygulama veya web sitesi üzerinden kısıtlı seçenekleri değerlendirebilir
 • Sağlığınıza düşkün iseniz, o sırada size sunulan seçeneklerden memnun olmayabilirsiniz.
 • Diyet programınıza uyamadığınız için bu size suçluluk hissettirebilir.
 • Sütünüz kalmadığı için kediniz üzülebilir. 🙂

Çözüm basit, kolunuza takılı dijital saatiniz tüm vücut sinyallerinizi dijital ortama aktarır ve uzman diyetisyenler tarafından takip edilen bir düzende haftalık olarak tüketmeniz gereken 10.000 çeşit besinden damak tadınıza göre olanları sizin yerinize sizin için belirleyebilen yapay zeka yazılımları ile siz her buzdolabınızı açtığınızda karşınızda tüketeceğiniz taze ve doğal yiyeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Peki bu nasıl olacak? Örneğin Buzdolabınızın yumurtalık bölümünde bir yumurta dahi eksildiğinde buzdolabınız bunu bilir, bunu anlar ve sizin ona verdiğiniz emirlere göre kendini yaşayan bir canlı gibi size adayabilir. Günlük 1 Lt. süt tüketmeniz gerektiğinde, sütünüzü koyduğunuz haznenin 0,2 LT sütünüz kaldığında marketinizi arayıp otomatik sipariş verir, size teslim edilmesini sağlar?

Diyetisyeniniz, buzdolabınıza erişip yarın ne yemeniz gerektiğini programlayabilir ve dolabınız eksik besinleri en güvenilir, en yakın ve en taze olan marketten sipariş edebilir. Sipariş ettiği ürünleri, size bildirebilir ve bir notunuz olup olmadığını sorabilir. 🙂 Konuyla ilgili değerli düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

2017 Heyecan Dolu E-Ticaret Yılı Diyebiliriz

Şimdi Dünyada E-ticaret Trendlere göz atalım;

Daha önce bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmış iseniz muhtemelen şu tabirlerle karşı karşı kalmışsınızdır, “KARA CUMA , SİBER PAZARTESİ” mutlu olabilirsiniz, çünkü artık bu pazarlama teknikleri can çekişmekte ve niteliklerini gün geçtikçe kaybetmektedir.

Merhaba, SİBER KASIM AYI 🙂

Kasım ayında tüketiciler 400 Milyar $ üzerinde parakende satışı gerçekleşecek (2012 yılında bu rakam 363 Milyar $ olarak gerçekleşti.)  Kara Cuma ve Siber Pazartesi artık tatil alışverişi algısını yitirdi, aksine bunlar artık tüm sezona yayılmış ve Kasım ayına kadar sürecek. Bu yüzden Siber Kasım diyebiliriz.

Google’a göre Kanada’lı tüketiciler alışverişlerini yeni yıl öncesinde yapıyor olması, Amerika Birleşik Devletleri’nde ki satıcıların %88’i internet reklamlarını Kasım ayından 1 hafta öncesinden başladıklarını belirtiyor. Satıcılar promosyon sürelerini tüm Kasım ayına yayarak avantaj elde edebilirler. Sadece hafta-sonu kampanyası yapmaktansa reklam kampanyalarınızı tüm ay boyunca ince ayarlamalarla sürdürebilirsiniz.

Türkiye’de Endüstri 4.0 ve Milli Yazılım Hedef 2050

Evet gördüğünüz gibi bu tamamen benim öngörüm olmakla beraber pek de kötü bir hedef gibi durmuyor. Bugün endüstri devi Almanya bile hedeflediği zaman dilimi önümüzde ki 20 yıl. Bilişim sektöründe en çok aranan başlık yazılımcılar! Peki ülkemizde en çok iş arayan bilişimciler yine yazılımcılar. Peki bu istihdam sorununu çözebilmek için neler yapabiliriz? Bundan bi kaç sene önce sayın bakanlarımızdan biri düzenlediği bilim & bilişim fuarında bulut teknoloji hakkında yaptığı değerli yorumuyla kıyaslanamaz ama ABD başkanı B.Obama o yaşında çocuklarla beraber programlamayı öğrenmiş ve ilk programcığını henüz 10 yaşlarında bir çocukla çalıştırmayı başarmıştır. Teknoloji insanla başlar  toplum becerisi ile yükselir. Yarını inşa edecek gençleri işsizler sınıfında, kendilerini geliştirebilecekleri yapay olmayan kaynaklara eriştirme konusundaysa bizler sınıfta kalıyoruz. Üniversite mezunu çok CV geçmiştir önümden. Bunu mühendislerimizi küçümsemek olarak algılamayın lütfen, çünkü nitelikli programcılık konusunda hiçbir fikri olmadan yazılım geliştirme prensiplerinden yoksun, henüz test ortamı ile tanışmamış bir geliştirici olamayacağı gibi analitik düşünce yapısına sahip olmadan mühendislik fakültesinden mezun olup programlama konusunda akademik hiçbir eğitimi olmayan biri tarafından işe dahi alınmıyorsa burada öz eleştiriyi kendimizde yapmalıyız. Yazılım geliştirmek insan geliştirmeye en yakın şeydir bana göre, aynı şekilde insanın yazılımı geliştirmesi kadar kendini geliştirmeye programlayabilmesi de o denli önemli birşey.

E-Ticaret SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitelerine önerim, SEO hizmetini kurumsal, faturalı ve yaptığı her çalışmayı eksiksiz size teslim edebilecek bir gerçek SEO uzmanı ile çalışmanızdır.

E-Ticaret SEO Önerilerimiz

 • Ürün sayısı ne kadar fazla ise trafik alma şansınız o kadar artar.
 • Her ürün sayfası ayrıca özelleştirilebilir olmalıdır aynı ürün sayfaları manavda gömlek satmaya benzer
 • Her ürün sayfasının semantik dizilimde ana anahtar kelimesine destek verecek şekilde planlanmalıdır
 • Sosyal medya etkisi oluşturmayacak hiçbir tanıtım yazısı çalışması yapılmamalı
 • Sadece kendi sosyal hesaplarınızdan marka takibini yürütüyorsanız, birçok müşteri, itibar ve güven kaybetmiş olabilirsiniz!
 • SEO sadece back-link almak yada paravan ağlarda tanıtım yazısı yayınlamaktan ibaret değildir.
 • Sürekli takip edilmeli ve sürekli gün ve gün her etmen göz önüne alınarak geliştirilmeye devam edilmesi gerekir.
 • SEO çalışmaları için paranızı forumlarda yaygara yapanlara kaptırmayın
 • Binlerce siteye daha önce ücretli link satmış bir haber sitesinde kesinlikle tanıtım yazısı yayınlatmayın!
 • Google RankBrain algoritması işlerliğini sürdürüyor. Meta başlıklarınızda tekrarlardan kaçının ve anahtar kelimelerin ekli varyasyonlarını yazmayın. ör: Servis, Servisi, Servisçi, Servisleri, vb. , Arama Sonuçlarında gösterim sayınız ve tıklama oranınızı düşürebilecek SPAM içeriklerden kaçının. Bu uzun vadede yatırımlarınızı garantiye alır.
 • Yeni Google “Hummingbird” Algoritması : Hassas ve Hızlı ürün sayfalarınız dinamikler içermiyorsa AMP teknolojisini deneyebilirsinizi. Ancak ne olursa olsun hızlı açılan sayfa SEO da ilk sayfaya çıkar! Unutmayın ki Rankbrain tüm aramaları kapsamıyor aynı şekilde Panda, Penguin ve Payday, Pigeon adlarıyla anılan tüm algoritmalar artık Hummingbird algoritması tarafından değerlendiriliyor.
 • Google: Penguin algoritmasına göre uygun çalışmalar yaptığını iddia eden SEO uzmanlarından uzak durun!
Peki ne yapabilirsiniz? Bigmoni Google Reklamları ve SEO Ajansı hizmetleri ile hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilirsiniz.
Müşteri referanslarımızı sır gibi saklıyoruz. Çalışmaya başladığımız her müşterimiz bu gizliliğe çok önem verdiğimizi bilir ve E-ticaret SEO Ajansı çalışmalarımız ile daha ilk haftadan yüksek başarılar ile yüksek kazanç sağladığımızı belirtmeden geçemem. Bilgi almak isterseniz çekinmeden bizi arayın. tel:08508852224

Müşterilerimize, daha fazla müşteri sağlıyoruz