Site Spam Skoru Sorgulama Rehberi

E-Ticaret SEO
Dünya’da Yeni E-Ticaret Trendleri IoT ve SEO
22 Şubat 2017
SEO Reklam
Google AdWords ile Rehber Sonuçlarında Nasıl Çıkarım?
1 Nisan 2017

Spam Skoru Sorgula, Spam Skoru Nedir, Ne işe yarar, Nasıl Sorgulanır?

Spam Skoru; SEO veri ve analiz şirketlerinden Moz’un geliştirdiği 0’dan 17’ye iyiden kötüye sıralanan spam analiz sisteminin adıdır. 0 (Sıfır) puanı en güvenilir site olarak yer alırken 17 en zararlı ve güvenilmez site olarak derecelendirilir.

Günümüz SEO dünyasında iş adamları, web tasarımcılar, dijital pazarlamacılar, blog yazarları, çevrimiçi içerik üreticisi ve e-ticaret uzmanları  bir web sitesinin yaşı, popüleritesi yada kaliteli görüntüsünden çok iş yapacağı sitenin spam skorunu sorgular.

Nihayetinde; hiçbir işletme sahibi, websitesinin reklamını / tanıtım yazısını ( link içeren advertorial reklam) spam backlink kaynayan sitede yer almasını istemez. Google veya diğer arama motorları tarafından algoritmik cezalandırılması organik görünürlülüğünüzü doğrudan etkileyecektir. Üstelik bu organik görüntünüz spam backlink profiline sahip sitelerde yer aldığında marka imajı ve itibarını da etkilemektedir.

Açıkcası Spam Skoru yüksek sitelerden backlink almak zararlıdır, web sitenizin organik arama sonuçlarında çıkmasında negatif etkisi vardır diyemeyiz. Henüz bununla ilgili ispatlanmış veya duyurulmuş birşey yok. Ancak spam sitelerden alınan backlinkler profilinizin Google link cezası riskini yükselttiği açıkça söylenebilir.

SEO dünyasındaki herşey gibi Spam Skoruda uzay bilimi değildir, arama motorlarında ilk sıraya gelmenizi sağlayacak önemli faktörlerden biri olabilir, bu nedenle sitenin ne kadar güvenilir olduğunu anlamak adına iyi bir belirleyicidir. Skorlar renk kodları ile oluşturulması okunurluk için kolaylık sağlar. 0 ve 4 arası (düşük risk) yeşil, 5 ve 7 arası (orta risk) turuncu, ve 8 sonrası (tahmin ettiğiniz gibi  – yüksek riskli) kırmızı renktedir. Elbette her turuncu hatta bazen kırmızı renkli siteler yüksek risklidir yada çok kötü kaynaktır diyemeyiz. Sonuçta nitelikli geri link elde etmek isteyen herkes detaycı ve araştırmacıdır.

Site Spam Skoru Nasıl Sorgularım?


Site Spam Skoru bulmak ise işin kolay kısmıdır diyebiliriz. Tek yapmanız gereken websitenizin URL adresini Moz’ un Açık Site Tarayıcısı olan SEO Analiz aracına girmeniz. Size oluşturacağı raporda domain otoritesi sayfa otoritesi ve aldığı dahili linkler gibi birçok veriyi alabilirsiniz. Biz öncelikle Spam Skorunu inceleyeceğiz.

Websitenizin anasayfa spam skorunu alabileceğiniz gibi alt sayfalarınızında spam skorlarını öğrenebilirsiniz. Bazı siteler spam skoru kadar site mimari hatalarından dolayı sıralama kaybediyor olabilir. Bu analiz raporlarda bu tür hatalarıda gözlemleyebilirsiniz.

Elbette her güzelliğin bir bedeli var, Moz kişisel sorgulamalarınız için sizden ücret talep etmiyor olsada bunun bir limiti var, bu limit günlük 5 site olarak belirlenmiştir. Daha fazla sorgulama için ücretli üyelik oluşturmanız gerekebilir. Sitede ücretsiz 30 günlük deneme sürümüne kayıt olarak diğer SEO araçları test edebilir ve sınırsız site analizi yapabilirsiniz.

 

Spam Skorunu Nasıl Düşürebilirim?

Herşeyden önce Spam Skorunu Moz sitesinde sorguladığınızda rapor üzerinden ulaşabileceğiniz öneriler, uyarı ve hataları görebilirsiniz. Elbette Spam olarak işaretlenmiş sayfalarınız varsa buna bağlı backlink profilinizi iyileştirmeniz gerekecektir. Bu tür çalışmalarda hızlı çözüm websitesini yeni bir siteye yönlendirmektir diyemeyiz çünkü bu ancak geçici bir çözüm ve her sitenin adresini değiştiremeyeceğini düşündüğümüzde geçerli bir çözüm değildir. Backlink profilinizde ve site hatalarınızda düzeltilebilecek çok kolay maddeler olduğu gibi zor olanlarıda var. Öncelikle sitenizin eski backlink profiline kavuşması için şimdiden çalışmalara başlamanız gerekiyor, backlink profilinizin no-follow do-follow oranları tekrar rayına oturtulmalı, problemi fırsata çevirebilecek fikirlere açık olunmalıdır. Spam skorunuzu düşürmek için iyi bir SEO Uzmanı veya SEO Ajansı ile çalışsanız bile bu süre haftalar ve aylar sürebilir, sitenizin indeks ve spam backlink sayısı doğrudan bu süreyi etkilemektedir.

Spam skoru hakkında endişeli olmanız doğal, korunmak en iyi ilaçtan daha etkilidir, bu yüzden sürekli olarak gün ve gün daha fazla bilgilenmeniz günlük iş saatinize bu kontrolleri eklemeniz şarttır. Çünkü büyük emeklerle inşa ettiğiniz işiniz bir gün içinde sıfırdan yeniden oluşturulamaz.

Maalesef, Spam Skorunu düşürmek için gizli bir tarif bulunmuyor. Bir sitenin spam skorunu düşürmek için çok çalışmak gerektiği ve bunun uzun zaman alabileceğini unutmamanız gerekir. Size önerimiz işiniz ne üzerine olursa olsun, web üzerinden online e-ticaret veya organik trafik ile satış yapıyorsanız işinde uzman profesyonel bir ajans ile çalışmanız onlardan destek almanızdır. Tanıtım yazısı, forum paylaşımları gibi standart SEO çalışmaları ile spam skorunuzu düşürmeniz veya spamdan korunmanız mümkün değildir. Yinede yazımızın devamında spam skoruyla ilgili birkaç öneri sunacağım.

Spam Skoruna Ne Sebep Olur?

Spam skoruna ait 17 bilinen kriter bulunur, bu kriterleri sırasıyla incelersek:

Düşük MozTrust veya MozRank Skoru:

Kısaca ilgili otoriter sitelerden ve genel olarak güvenilir olarak görülen sitelerden link almamış sitelerin karşılaştığı skor durumudur. Otoriter site anlaşılacağı üzere diğer otoriter ve güvenilir sitelerden backlink alan sitedir diyebiliriz.

untrustworthy not secure sources

Alakalı otoriter sitelerden linkler kazanmanız skorunuzu iyileştirecektir. Söylemesi yapmasından çok daha kolay, ancak doğal ve anlamlı şekilde link profili oluşturmak için ileri seviyede stratejilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Rehberimizde Gerçek-Zamanlı Penguen çağında nasıl link inşası yapacağanıza dair faydalı bilgiler bulacaksınız, bu bilgiler eşliğinde SEO çalışmalarınız uzun vadede fayda sağlayabilir.

Az Backlinkli Büyük Siteler :

Eğer bir sitenin arama motorlarında kayıtlı sayfaları aldığı backlink sayısından çok az olduğu durumlarda ortaya çıkar bu durum algoritmaları kalitesiz içerik, bilgi veya ürünlere sahip olduğuna işaret eder. Sonuçta hangimiz işe yaramaz bir siteye yada içeriğe link veririz? Site büyüdükçe onunla beraber backlink profilide genişlemelidir. Site içeriğinin iyi olduğunu varsayarak, sitenizin her sayfası doğal olarak backlink kazanır hale gelmelidir, elbette ekstra efor sarf ederek çok daha kaliteli sitelerden linkler almanız mümkün.

Sitede Düşük Link Çeşitliliği:

Sitenize farklı sitelerden farklı türlerde linkler almanız önemli, ancak bunların nasıl alındığı en önemli kısımdır ve veri analizine dayalı semantik bir şekilde geliştirilmelidir. Çünkü arama motoru algoritmaları sitenizin hangi kelimelerde organik arama sonuçlarında yükselmesi gerektiğine link çeşitliliğinize göre karar verir. Örneğin, birkaç siteden binlerce link alan bir websitesi, farklı kaynaklardan farklı varyasyonlarla çok daha az linke sahip site tarafından kolaylıkla geçilebilir. Elbette bu siteler sitenizin kategorisine göre en yararlı siteler olması gerekir. Sitenize ait SEO fikirleri oluşturan robotlar ile hangi sitelerden link almanız gerektiğini gözlemleyebilirsiniz.

Do-Follow ve No-Follow Link Oranı:

İki (2) çeşit ana link tipi vardır; Do-Follow (bu link türü direk olarak organik arama sonuçlarına etki eder ve backlink eşitliliği link sağlanan siteye yansır) ve No-Follow. Doğal olarak gelişen bir sitenin backlink profilinde bu link çeşitlerinin her ikiside bulunur. Moz Spam Skorlaması elbette sihirli bir oran sunuyor olsada SEO piyasasında uzmanların bu skorlara karşı çıktığı açıktır. Bazı uzmanlar bu oranın 50/50 ( Yüzde elli elli) olması gerektiğini savunurken, %75  / %25 oranının daha doğal ve gerçekçi olduğunu savunanlarda oldukça fazladır.

Sonuçta bu oran bir şekilde doğal olarak geliştiği sürece sıkıntı olmayacaktır, ancak yeni bir site için bu profili yapay olmayan gerçekçi görünmesini sağlamak çok önemlidir. Analiz ettiğimiz sitelere baktığımızda %85 Do-Follow backlink profiline sahip sitelerin çok yüksek sıralamalar alabileceğinide görüyoruz.

Bu arada belirtmeden geçemem, Ahrefs ile Moz farklı oranlar çıkarıyor.

Diğer taraftan çok fazla no-follow linke sahip olmanız, diğer sitelerin gerçek anlamda size tam olarak güvenmediğini gösterebilir. Bu da sitenizin güvenirlilik skorlarına yansır ve düşük sıralamalarda kalır.

Do-Follow ve No-follow Domain Oranı:

Bu Spam Skoru kriteri Site Link Çeşitliliği ve Dofollow nofollow link oranının birleşimi ile belirlenir. Nofollow ve Dofollow backlink profilinizin domain çeşitliliğine sahip olması gerektiğini unutmayın.

Az sayıda Markalı (Branded) Link:

Bir linkin bağlantı metni dna sarmalı gibi birbirine sarılarak o sayfanın sıralama almasını sağlar. Link inşası yapan SEO uzmanları bunu manipüle ederek hedeflediği anahtar kelimede yükselmeye çalışır. Ancak çoğu arama motoru (özellikle Google) doğal olmayan sayıda link alan bağlantı metinlerini tespit edebilir. SEO uzmanları bu konuda kabul edilebilir bir oranın olmadığını söylesede kabul edilebilir oran %1 ile %10 olmalıdır.

Markalı metinler ( marka adınızın çeşitleri : Migros, Migros Market, Migros Marketleri, Migrosum vb. ), en iyi dostunuzdur. Çünkü bağlantı metni çeşitliliği için istediğiniz oranda link alabilirsiniz. Bazı sitelerde bu oranların %80 bulduğu gözlemnebilir. Sonuç olarak bu Google link cezası alacak olsaydı birçok marka arandığında bulunamaz olurdu elbette bu oran anahtar kelimeniz ise muhtemelen bu cezayı çoktan almışsınızdır.

anchor text

Birçok şirket sitesi doğal olarak marka adının çeşitleriyle link alması beklenir. Moz bu oranın düşük olduğu siteleri Spam Skoru yüksek olarak işaretleyebiliyor. Kabul edilebilir en düşük oranın %4-%5 olduğunu söyleyebiliriz.

Buraya kadar sadece backlinklerin Spam Skoru kriterleri üzerine konuştuk. SEO bulmacasında büyük ölçüde önemli parçası olsada, sitenizin ilk sayfada ilk sırada çıkması için diğer arama motoru sıralama faktörlerini de ele almalısınız.

Zayıf İçerik:

Google aktif olarak zayıf kalitesiz içerikli siteleri “Panda” algoritma güncellemeleri ile cezalandırıyor bu yüzden Moz’un Spam Skoru için bu metrik önem taşıyor. Bir sitenin Google tarafından açıklanan sıralamalara alınması için sayfada bulunması gereken minimum kelime sayısı gibi bir limit bulunmuyor. Yinede zayıf içeriğe sahip sayfa zamanla daha kaliteli içerik tarafından geçilecektir.

thin content

Birçok kaynak size minimum kelime sayısının 300 olduğu yönünde olabilir, ancak önemli olan sunduğunuz içeriğin niteliğidir. Bu yüzden bu tür gerçek dışı sayılarla uğraşmak yerine içeriğinizi geliştirmek adına çalışmanız faydalı olacaktır.

 

Site Kaynak Kodlarının Çok Az Olması :

İşte burada işler biraz kurnazca yürüyor. Geleneksel SEO uzmanları size web sayfalarınızın metin kod oranının %15 veya %25 (kime sorduğunuza göre değişir) olması gerektiğini söyleyecektir. Ancak Moz’un Açık Site Tarayıcısı özellikle HTML, Js, oranının çok düşük olduğu sayfalarıda Spam Skoru Yüksek Site olarak işaretleyebiliyor.

Yüksek Sayıda Harici Bağlantı:

Eğer bir sitenin bir bölümü birçok siteye link sağlıyor ise buna SEO işinde “bağlantı çiftliği” diyoruz, bunu yapmanın sebebi bağlantı çeşitliliği sağlayarak arama motorlarını manipüle etmeye çalışmaktır, günümüzde Google bu tür çalışmaları gerçek zamanlı olarak cezalandırmaktadır. Elbette geçerli bir sebep ile verilen diğer bağlantılar Google gözünde zararlı değil aksine faydalı olacaktır.

Bağlantı Metini Yığını :

Eğer bir sayfanın büyük bir metini bağlantı metni olarak kullanıldığında ortaya çıkar, bu bir bakıma yüksek sayıda harici bağlantı bulutu ile aynı etkiyi gösterir ve Moz tam olarak gereken bağlantılı metin oranı hakkında bir bilgi sunmamıştır. anchor text

Az Sayıda Dahili Bağlantı:

Web sayfalarının diğer sayfalara bağlantı vermesinin birçok sebebi olabilir. Bazı dahili bağlantı adları kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik kullanılabilir. ( bağlantı metininde “daha fazlası için tıklayın” gibi örneklenebilir.). Arama motorlarının iyi bir site içi link sistemi kurulmuş sitelerde robotların daha iyi tarama hızlarına ulaştığı gözlemlenebilir. Dolaylı olarak istediğiniz sayfaların yükselmesini site içi bağlantı sisteminiz ile sağlayabilirsiniz.

Moz internal link structure

Eğer bir web sitesi çok az sayıda iç bağlantıya sahipse bu o sitenin iyi şekilde bakıma alınmadığına ve kullanıcı deneyiminin önemsenmediğine işaret eder. Özel blog ağı, paravan bloglar (PBN – Private Blog Network) olarak bilenen blog ağlarında bu genellikle rastlanır bir durumdur.

Navigasyonda (Menü) Harici Bağlantı Kullanımı:

Websitesinin neresinde olursa olsun, harici bağlantıların çok sayıda olması web sitesinin ücretli bağlantı sattığına işaret eder özellikle bu linkler site geneline yayılıyorsa. Sitenize herhangi bir bağlantı eklerken bu sponsor bir bağlantı dahi olsa web sitenizin link denkliğini paylaşmamanız adına no-follow olduğuna dikkat etmelisiniz. Böylece websitenize gelebilecek Google ceza riskini düşürmüş olursunuz.

İletşim Bilgilerinde Eksiklik:

Google Yerler özellikle işletmenizin gerçek iletişim bilgileri, ulaşılabilen bir lokasyonda olup olmadığı gibi birçok fiziksel kanıta dikkat eder. Bu nedenle Moz’un Açık Site Tarayıcısı da Spam Skoru işaretlerken bu bilgilere danışıyor, öyleki e-posta adresinizin sosyal medya profilinizle eşleşip eşleşmediği bile önemli olabiliyor. İletişim bilgileri gizlenmiş yada tam olarak Google Haritalarda işaretlenmemiş ise bu Moz için güvenilmez siteler arasında yer almasına sebep olabiliyor. Tüm bu Spam Skoru kriterleri içerisinde en kolay çözüm üretebileceğiniz konu bu olsa gerek. Tek yapmanız gereken websitenize bir iletişim sayfası eklemeniz. Genellikle sitelerin ana menüsünde yer almalıdır, kolayca erişebilir ve okunabilir olmasına dikkat edin, site sahibi yada yöneticisine direk olarak ulaşabilecek bir e-posta adresi eklemeyi unutmayın. Varsa tüm sosyal medya hesaplarınız (Facebook ve Google+ her ikiside onaya dayalı hesaplar olduğu için adresiniz adına geçerli bir kanıt olarak görülebilir, elbette konum işaretlediğiniz sayfalarınızda check-in yapılmış olduğunada dikkat etmelisiniz zira hiç ziyaretçisi olmayan bir fiziksel mağazanın gerçekte var olmadığı kanıtı oluşabilir.

Moz Çok Az Sayıda Sayfa Buluyor:

Eğer Moz tarafından Domain’e ait az sayıda sayfa taranmış ise bu Açık Site Tarayıcısı için bir Spam Skoru işaretçsi olarak belirebilir. Bu durumu düzeltmeniz içn daha fazla ücretli trafik almanız gerekebilir. Çünkü ücretli trafik (Google AdWords Reklamları) elde ettiğinizde sayfanıza ücretli arama sinyalleri göndermiş ve ziyaretçi analizleri oluşturmanız ve optimizasyonu için gerekli yakıtı sağlamış olursunuz.

Uzantı (TLD) ilişkili Spam Alan Adları:

Bu Spam Skoru sebebi web uzmanlarının sitelerini alt-alan adı (sub-domain) üzerinden yayınlamasıyla oluşur. Örneğin; benimsitem.acikbarindirmahizmetleri.com. Eğer en üst seviyedeki alan adı ( .acikbarindirmahizmetleri.com bölümü) spam linklerle dolu ise ona ait alt-alan adlarıda (“benimsitem” bölümü) dolaylı şekilde Spam Skoru olarak işaretlenecektir.

(Domain) Alan Adı Uzunluğu:

Çoğu arama motoru kısa alan adlarına avantaj sağlar. Elbette alan adının karakter sınırı bulunmuyor, belki site adresinizin unutulmamasını istiyor olabilirsiniz, ancak uzun alan-adı daha az kişi tarafından hatırlanacak ve az trafik alacaksınız. Bu durumda Spam Skoru almanız çok doğaldır. Bununla ilgili hata alıyorsanız muhtemelen alan adınızı değiştirmeniz gerekecek, çalışmalar SEO uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.  

Alan Adı Rakamlar İçeriyor:

Son olarak,  Moz’un en gereksiz Spam Skoru kriterini inceleyeceğiz. Basitçe anlatmak gerekirse, Moz bir alan-adında herhangi rakam içeriyorsa bunu spam skorlarından biri olarak işaretliyor. Bunun sebebi rakam içeren sitelerin genel olarak milyonlarca sayfaya sahip olması gösterilebilir. Elbette bu her rakam içeren alan-adına sahip site spamdır denilemez.  

Spam Skoru

Buraya kadar Spam Skoru nasıl sorgulanır, spam hataları nasıl düzeltilir, spam çalışmalardan kaçınmak için neler yapmak gerekir ve Moz raporları nasıl okunur bu konularda tüm bilgileri paylaştığımızı düşünüyoruz. Spam Skoru SEO piyasasında insanların dikkat ettiği en önemli unsurdur. Ancak websitenizin Spam Skoru alması ve bunun önemli olması için değerli bir trafiğe sahip olmalısınız. Mevcut siteniz dönüşüm ve kazanç sağlamakta zorlanıyorsa Spam Skoru önceliğinden çok diğer problemlere çözüm üretmeniz faydalı olacaktır.

Eğer Spam Skorunuz ile ilgili sorunlarınız var ve çözümü için ileri seviye desteğe ihtiyacınız bulunuyorsa bize yazmanız yeterli.

Müşterilerimize, daha fazla müşteri sağlıyoruz